Drapieżne serca

Kuratorki: Emilia Orzechowska, Katarzyna Swinarska, Alina Żemojdzin


W Galerii EL w Elblągu trwa wystawa „Drapieżne serca” przygotowana przez artystki i kuratorki Katarzynę Swinarską i Alinę Żemojdzin oraz Emilię Orzechowską.  Wystawa o kobietach, które wybierają lub nie pomiędzy uprawianiem sztuki a macierzyństwem i konsekwencjach tych wyborów. To również pierwsza możliwość zobaczenia ich filmu „Drapieżne serca Vol. 2”, w którym wypowiadają się nie-matki, w tym także  ja sama. Artystki i kuratorki, które energię macierzyństwa zużytkowały inaczej i co z tego wynikło.


Artystki: Angelika Fojtuch, Edyta Hul, Agata Królak, Honorata Martin, Agata Nowosielska, Katarzyna Pastuszak, Anna Reinert, Grażyna Rigall, Anna Steller, Katarzyna Swinarska, Weronika Teplicka, Ania Witkowska, Agata Zbylut, Alina Żemojdzin


„Drapieżne serca” to wystawa zbiorowa „artystek-matek” i „artystek-niematek”, bohaterek dwóch części filmu pt.: „Drapieżne serca”, którego pomysłodawczynią i reżyserką jest Katarzyna Swinarska, a operatorką i współtwórczynią drugiej części – Alina Żemojdzin. Oba filmy ujawniają osobiste podejście artystek do macierzyństwa, cielesności, ambicji artystycznych, miłości i wolności. Czy można być jednocześnie prawdziwą artystką i matką? Czy można uwolnić się z pęt macierzyństwa? Czy Sztuka jest boginią zazdrosną? Czy ambicje artystyczne wykluczają życie rodzinne? Na wystawie kuratorowanej przez autorki filmu wraz z Emilią Orzechowską, prezentowane są obie części filmu, w tym prapremierowo część druga. Bohaterki obu filmów prezentują w przestrzeni galerii swoje prace, które  można skonfrontować z podjętymi przez nie tematami, czyli macierzyństwa i nie-macierzyństwa. Obrazy, obiekty, instalacje, performance odnosić się będą bezpośrednio do filmowych wypowiedzi artystek, generując kolejne znaczenia i tropy do odczytania ich twórczości.


Wystawie towarzyszy pokaz projektu „Protest Nadziei” zainicjowany przez Goyki 3 Art Inkubator w Sopocie, który jest osobistą wypowiedzią artystek na temat wolności własnej, wolności wspólnej, wreszcie norm, których naruszanie budzi protest i wymaga artystycznej odpowiedzi. W ramach projektu zostanie zaprezentowano 7 sztandarów będących formą osobistego manifestu artystek wobec norm polityczno-społecznych czy systemowych rozwiązań dotyczących relacji między kobiecym ciałem a represyjnym prawem. Autorkami sztandarów są: Gosia Golińska, Alicja Karska, Diana Lenart, Agata Nowosielska, Emilia Orzechowska, Grażyna Rigall, Ania Witkowska.